Εγκατάσταση Σημείων Ενδιαφέροντος - Sygic 15.6.6 (Android) και μεταγενέστερες εκδόσεις

www.sygic.com
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Εγκατάσταση Σημείων Ενδιαφέροντος - Sygic 15.6.6 (Android) και μεταγενέστερες εκδόσεις

#1

Δημοσίευση από gtsoukn » Κυρ 27 Δεκ 2015, 3:48 pm

Sygic 15.6.6 (Android) και μεταγενέστερες εκδόσεις

Εισαγωγή Σημείων

1. Αποσυμπιέστε τα αρχεία POIs που κατεβάσατε εφόσον είναι σε συμπιεσμένη μορφή.
2. Αντιγράψτε τα αρχεία ως εξής:
- Τα .upi και .bmp στο φάκελο \maps\import. Δημιουργείστε το φάκελο \import αν δεν υπάρχει.
- Τα .ogg στο φάκελο \res\sounds.

* Αν τα αρχεία ήχου είναι σε .wav πρέπει να μετατραπούν σε .ogg. Για τη μετατροπή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το oggdropXPd.

3. Ξεκινήστε το Sygic, τα νέα σημεία αναγνωρίζονται και ξεκινάει αυτόματα ο οδηγός εισαγωγής των pois.
2112seo.jpg
2112seo.jpg (44.74 KiB) Προβλήθηκε 10387 φορές
4. Επιλέξτε Ναι για να ξεκινήσει η εισαγωγή.
5. Αναλόγως της περίπτωσης, θα σας εμφανίσει μήνυμα επιτυχούς ή ανεπιτυχούς εισαγωγής.

Διαδρομή προς Σημείο

1. Στην οθόνη χάρτη πατήστε Αναζήτηση / Πλοήγηση προς....
21nl4lg.jpg
21nl4lg.jpg (112.88 KiB) Προβλήθηκε 10387 φορές
Info: Εξ ορισμού θα αναζητηθούν pois για την πόλη που βρίσκεστε. Για να βρείτε pois σε άλλη πόλη, επιλέξτε πρώτα την πόλη.

2. Πατήστε, "Περισσότερα" και στην επόμενη οθόνη Εισαγόμενα Σημεία Ενδιαφέροντος
7293eq.jpg
7293eq.jpg (32.45 KiB) Προβλήθηκε 10387 φορές
2ag5evt.jpg
2ag5evt.jpg (35.49 KiB) Προβλήθηκε 10387 φορές
3. Πατήστε Αναζήτηση ή επιλέξτε από τη λίστα
29fdvgx.jpg
29fdvgx.jpg (44.02 KiB) Προβλήθηκε 10387 φορές
4. Στην Αναζήτηση πληκτρολογήστε μέρος του σημείου ενδιαφέροντος και επιλέξτε από τη λίστα αποτελεσμάτων
2qipo9t.jpg
2qipo9t.jpg (51.43 KiB) Προβλήθηκε 10387 φορές
5. Το σημείο εμφανίζεται στο χάρτη
33wkryf.jpg
33wkryf.jpg (58.13 KiB) Προβλήθηκε 10387 φορές
6. Πατήστε το "αυτοκίνητο" για δρομολόγηση.


Σημείωση: Το pois.4gps.gr προς το παρόν παρέχει τα σημεία σε μορφή csv. Για τη μετατροπή τους σε upi/rupi μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Sygic Rupi Convertor* (Windows - Δωρεάν) ή το RupiManager (Android - Αγορά 1,19€ από το Google Play).

* Σε περίπτωση σφάλματος εκκίνησης της εφαρμογής δείτε τις οδηγίες για την επίλυση εδώ.

ALX
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2016, 8:18 pm
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση Σημείων Ενδιαφέροντος - Sygic 15.6.6 (Android) και μεταγενέστερες εκδόσεις

#2

Δημοσίευση από ALX » Δευ 06 Νοέμ 2017, 9:34 pm

Προσπαθώ να εγκαταστήσω ΡΟΙ σε sygic σε android. Έχω έκδοση 17 κάτι. Κάνω αυτά που λες, αλλά όταν το ξεκινάω δεν τα αναγνωρίζει για να περάσω σε εγκατάσταση. Τα αρχεία csv τα μετέτρεψα σε rupi. Πρέπει σε upi? Μήπως φταίει αυτό?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση Σημείων Ενδιαφέροντος - Sygic 15.6.6 (Android) και μεταγενέστερες εκδόσεις

#3

Δημοσίευση από gtsoukn » Τρί 07 Νοέμ 2017, 2:41 am

Μάλλον κάτι δεν κάνεις σωστά, αλλά εγώ "ανακάλυψα" κάτι άλλο.

Κατέβασα την έκδοση 17.2.11, μετέφερα τα αρχεία και με το άνοιγμα του Sygic η εισαγωγή των σημείων έγινε κανονικά. Τουλάχιστον αυτό το μήνυμα μου έβγαλε.
Όταν πήγα να δω τα νέα σημεία δεν υπήρχαν πουθενά.
Η επιλογή Εισαγόμενα Σημεία Ενδιαφέροντος που φαίνεται στις παραπάνω εικόνες δεν υπάρχει.
Κάνοντας αναζήτηση, και πάλι τα σημεία δεν βρέθηκαν.

Η Sygic μας έχει συνηθίσει σε αλλαγές του τρόπου εισαγωγής των pois (εδώ έχουμε τρεις περιπτώσεις) αλλά στο σχετικό βοήθημα How to import external custom POI to Sygic ο τρόπος παραμένει ίδιος.
* Δοκίμασα να περάσω poi από το POI Plaza αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

Αυτά για την έκδοση Sygic GPS Navigation. Για την έκδοση Sygic Car Navigation δεν υπάρχει κάποια αναφορά για εισαγωγή pois τουλάχιστον προς το παρόν.

ALX
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2016, 8:18 pm
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση Σημείων Ενδιαφέροντος - Sygic 15.6.6 (Android) και μεταγενέστερες εκδόσεις

#4

Δημοσίευση από ALX » Τρί 07 Νοέμ 2017, 7:04 pm

Μάλιστα... άρα τζίφος

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εγκατάσταση Σημείων Ενδιαφέροντος - Sygic 15.6.6 (Android) και μεταγενέστερες εκδόσεις

#5

Δημοσίευση από lneam » Δευ 26 Οκτ 2020, 2:21 pm

3 χρονια μετα το ποστ του Γιωργου (gtsoukn) και τα προβληματα που αναφερονται για την εκδοση Sygic Aura 17.2.11, ειχα την αναγκη να θελω στην συσκευη μου να εγκαταστησω τα δικα μου POI. Δεν γνωριζω τι ακριβως μπορει να πηγε στραβα αυτη την περιοδο, ουτε ολες οι μεταγενεστερες εκδοσεις εαν εχουν προβληματα.

Μπορω ομως να πω οτι στην τρεχουσα εκδοση που υπαρχει στο playstore Sygic Aura 18.7.14 ολα λειτουργουν σωστα. Εαν λοιπον διαβασουμε την διαδικασια που υπαρχει στο πρωτο ποστ και την ακολουθησουμε, τιποτα δεν θα παει στραβα.

Πρεπει ομως να πω μερικα πραγματα για τις διαφορετικες εκδοσεις των εφαρμογων της Sygic, οπως και τις διαφορες ανα εκδοση στην ιδια εφαρμογη.
Η διαδικασια στο πρωτο ποστ ισχυει 100% για
- μεχρι την εκδοση 14.3.2 Sygic Aura (σημερα εχουμε την 18.7.14)
- μεχρι την εκδοση 18.6.2 Sygic incar (δεν υπαρχει πλεον στο Playstore)

Εαν λοιπον εχουμε την σημερινη εκδοση που υπαρχει στο playstore Sygic Aura 18.7.14, που στην περιπτωση μου την χρησιμοποιω δωρεαν με αρκετους λειτουργικους περιορισμους, δεν θα εχω ηχους στα custom POI (POI του χρηστη). Δεν γνωριζω εαν εχει να κανει με την δικη μου δωρεαν εφαρμογη ή γενικος οι ηχοι δεν λειτουργουν στα custom POI πλεον.

Αυτα μπορουμε να τα δουμε στον χαρτη
- οταν απλα τον βλεπουμε
- οταν κανουμε πλοηγηση

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση Σημείων Ενδιαφέροντος - Sygic 15.6.6 (Android) και μεταγενέστερες εκδόσεις

#6

Δημοσίευση από gtsoukn » Δευ 26 Οκτ 2020, 2:24 pm

Λεωνίδα, ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Sygic”