Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

iliata2410
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ 12 Σεπ 2021, 1:40 pm

Re: Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

#76

Δημοσίευση από iliata2410 » Κυρ 25 Δεκ 2022, 1:30 pm

καλησπερα και χρόνια πολλά.θέλω να βάλω στο ταμπλετ lenovo με android 11 το igo nextgen.ολα αυτά που γράφεις στην αρχική ανάρτηση 1,για διοδια,ποιο τροποποιημενο skin βαζω:η εκδοση που βρηκα εινα鴨,com.nng.igo.primong.igoworld_v9.35.2.252374_(24.Feb.2021)_armv8a.aarch64.
δεν υπαρχει εκει φακελος skin.Δέν ξέρω άν απο το luna που εχω εγκατεστημενο στο κινητο τηλεφωνο,μπορω να αντιγραψω κάτι απο εκει .άν μπορει κάποιος ας βοηθησει λιγάκι.για να σας βοηθησω καλύτερα,κάτι βρίκα εδώ,αλλά δέν ξέρω που θα πάω ακριβώς.

https://www.gpspower.net/igo-primo-nextgen-skins.html

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

#77

Δημοσίευση από gtsoukn » Τετ 10 Ιαν 2024, 1:17 am

Το πρώτο post ενημερώθηκε με νέα αρχεία με τις από 1/1/2024 ισχύουσες τιμές.

johnraki
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 01 Μαρ 2019, 11:32 pm
Όνομα: Γιάννης

Re: Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

#78

Δημοσίευση από johnraki » Τρί 16 Ιαν 2024, 2:13 pm

Καλησπέρα και ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Χρησιμοποιώ igo basrsoft με skin doupas. Όταν ακούω την φωνητική ειδοποίηση για διόδια, πριν την απόσταση μου λέει την φράση keep distance... π.χ. "keep distance 1.3χμ μετωπικός σταθμός διοδίων...".
Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το αφαιρέσω; Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ούτε στο Lang_Greek ούτε στο sys.txt

Επίσης μία απορία που έχω χρόνια για το iGo. Το κόστος των διοδίων το βλέπω κάτω αριστερά όταν πλησιάζω και το ακούω με φωνητική ειδοποίηση. Υπάρχει τρόπος να το δω στην διαδρομή μου πριν φτάσω στον σταθμό; Π.χ. Αν πατήσω στις οδηγίες πάνω αριστερά π[ου βλέπω όλες τις μελλοντικές οδηγίες, βλέπω σε πόσα km φτάνω σε σταθμό αλλά όχι το κόστος. Μπορεί να προστεθεί εκεί το κόστος με κάποιον τρόπο;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

#79

Δημοσίευση από gtsoukn » Τρί 16 Ιαν 2024, 2:30 pm

johnraki έγραψε:
Τρί 16 Ιαν 2024, 2:13 pm
Χρησιμοποιώ igo basrsoft με skin doupas. Όταν ακούω την φωνητική ειδοποίηση για διόδια, πριν την απόσταση μου λέει την φράση keep distance... π.χ. "keep distance 1.3χμ μετωπικός σταθμός διοδίων...".
Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το αφαιρέσω; Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ούτε στο Lang_Greek ούτε στο sys.txt
Προφανώς δεν έχει μεταφραστεί η φράση αυτή.
Ενώ υπάρχει πιθανόν στο skin, δεν έχει προστεθεί στο Lang_Greek.
Πρόσθεσε αυτό που ακούς (keep distance) με τη μετάφρασή του οπουδήποτε στο Lang_Greek και δες αν το ακούς στα Ελληνικά. Αν όχι, πρέπει να βρεις τη φράση και να την προσθέσεις ακριβώς όπως φαίνεται καθώς γίνεται διάκριση πεζών-κεφαλαίων, κενών κλπ.
johnraki έγραψε:
Τρί 16 Ιαν 2024, 2:13 pm
Επίσης μία απορία που έχω χρόνια για το iGo. Το κόστος των διοδίων το βλέπω κάτω αριστερά όταν πλησιάζω και το ακούω με φωνητική ειδοποίηση. Υπάρχει τρόπος να το δω στην διαδρομή μου πριν φτάσω στον σταθμό; Π.χ. Αν πατήσω στις οδηγίες πάνω αριστερά π[ου βλέπω όλες τις μελλοντικές οδηγίες, βλέπω σε πόσα km φτάνω σε σταθμό αλλά όχι το κόστος. Μπορεί να προστεθεί εκεί το κόστος με κάποιον τρόπο;
Όχι, δεν μπορεί να γίνει.
Για να γίνει αυτό που λες, πρέπει να περαστούν τα διόδια ως pois ξεχωριστά ανά κόστος, δηλ. περίπου 100 ξεχωριστές κατηγορίες με δικά τους εικονίδια στα οποία να φαίνεται το κόστος. Κάποτε υπήρχαν αλλά λόγω μή ύπαρξης ενδιαφέροντος δεν βγαίνει τέτοια έκδοση.

johnraki
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 01 Μαρ 2019, 11:32 pm
Όνομα: Γιάννης

Re: Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

#80

Δημοσίευση από johnraki » Παρ 19 Ιαν 2024, 2:10 pm

Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις.
Προσπαθώ να προσθέσω έναν ακόμη σταθμό διοδίων κοντά μου για να κάνω δοκιμές αλλά δεν μου δουλεύει η ειδοποίηση.

Παίρνω συντεταγμένες από google maps και τις προσθέτω στο αρχείο GR-12_TollPosts_w_name.txt.
Θέλει απ' ότι βλέπω 6 πληροφορίες: X,Y,TYPE,SPEED,DirType,Direction. Στο TYPE βάζω 12, στο SPEED προσθέτω 1, δηλαδή 127, στο DirType και Direction βάζω 0 για να δουλεύει προς όλες τις κατευθύνσεις. Προσθέτω τα αντίστοιχα tollvalue_1276 και tollvalue_127_voice στο sys.txt
Ενώ εμφανίζεται το σημείο στον χάρτη δεν παίρνω ειδοποίηση. Τι μου ξεφεύγει;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

#81

Δημοσίευση από gtsoukn » Παρ 19 Ιαν 2024, 4:58 pm

gtsoukn έγραψε:
Παρ 08 Ιαν 2016, 10:54 pm
2. Στο φάκελο \content\speedcam:
- Διαγράψτε το αρχείο speedcam.spdb. Αυτό θα ξαναδημιουργηθεί όταν τρέξετε το Primo.
Επιπλέον, δημιούργησε διαδρομή προς το δοκιμαστικό σημείο διοδίων.
Δεν πρέπει να υπάρχει άλλο σημείο ειδοποίησης μεταξύ της αφετηρίας (το σπίτι σου) και το σημείο διοδίων.

johnraki
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 01 Μαρ 2019, 11:32 pm
Όνομα: Γιάννης

Re: Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

#82

Δημοσίευση από johnraki » Παρ 19 Ιαν 2024, 7:30 pm

gtsoukn έγραψε:
Παρ 19 Ιαν 2024, 4:58 pm
gtsoukn έγραψε:
Παρ 08 Ιαν 2016, 10:54 pm
2. Στο φάκελο \content\speedcam:
- Διαγράψτε το αρχείο speedcam.spdb. Αυτό θα ξαναδημιουργηθεί όταν τρέξετε το Primo.
Επιπλέον, δημιούργησε διαδρομή προς το δοκιμαστικό σημείο διοδίων.
Δεν πρέπει να υπάρχει άλλο σημείο ειδοποίησης μεταξύ της αφετηρίας (το σπίτι σου) και το σημείο διοδίων.
Τα έχω κάνει. Τελικά υπάρχει φωνητική ειδοποίηση, απλά δεν μου το εμφανίζει στη λίστα με τις οδηγίες όταν πατάω στο εικονίδιο πάνω αριστερά και θεώρησα πως δεν το διαβάζει. Τώρα μένει να πειραματιστώ στο dictionary για να βρω ποια είναι η φράση που λέει πριν την απόσταση και δεν τη μεταφράζει.

johnraki
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 01 Μαρ 2019, 11:32 pm
Όνομα: Γιάννης

Re: Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

#83

Δημοσίευση από johnraki » Δευ 22 Ιαν 2024, 4:08 pm

Νομίζω πως αυτό που ακούω είναι "In distance..." πριν την ειδοποίηση στα διόδια; Δεν το κάνει σε κανέναν άλλο;
Υπάρχει τρόπος να καταγράφει σε αρχείο όλες τις εκφωνήσεις για να δω ακριβώς τι λέει;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Οπτική και φωνητική ειδοποίηση διοδίων

#84

Δημοσίευση από gtsoukn » Δευ 22 Ιαν 2024, 5:09 pm

Εφόσον κάποιο κείμενο το ακους στα αγγλικά δεν έχει μεταφραστεί. Δεν υπάρχει ούτε στο Lang_Greek, ούτε στο voice (κάποιες μεταφράσεις μπαίνουν κι εδώ). Όταν λέμε για μετάφραση εννοούμε ακριβής εγγραφή του αρχικού αγγλικού κειμένου και την αντιστοίχισή του στα ελληνικά.
Άρα πρέπει να ψάξεις μέσα στο skin και για μια αρκετά κοινή φράση. Το "distance" αναφέρεται σε πολλές περιπτώσεις και πρέπει να βρεις το συγκεκριμένο που πιθανό να αναφέρεται αποκλειστικά στα διόδια.
Το συγκεκριμένο skin δεν το ξέρω και δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο. Ρώτα αυτόν που το έφτιαξε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “iGO Primo 2.x”