iGO Navigation

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

iGO Navigation

#1

Δημοσίευση από lneam » Τρί 14 Ιουν 2016, 4:33 pm

Εικόνα

Επισημα πλεον η πρωτη -all over the word- εκδοση της NNG εφαρμογης iGO στο PlayStore

Τρέχουσα έκδοση v9.18.27.655384
Ενημερώθηκε 8 Ιουνίου 2016
Μέγεθος 316M

Εικόνα

Join millions of travelers around the world and take the journeys that matter. Using half the storage space of many other navigation apps, iGO Navigation is an offline app that guides you on adventures around the world.
Including only the features that help you the most, we do away with distractions - just you and the world around you, because we believe that travel should be experienced between the traveler and the world, not the traveler and their phone.
The iGO Navigation app is for those who believe in a purer form of discovery, but want a helpful guide to push them in the right direction, whether you’re traveling in your hometown, a new country, or across a continent. The award-winning, full-service app now has improved visualization, accelerated route calculation, reduced storage space requirements, and advanced offline features, making it the best copilot to help you experience the world around you.
Find your inner explorer, and hit the road like a pro. No more getting lost, no more wasting time, no more clogging your phone, no more searching for WiFi, and no more distractions. iGO Navigation: for the journeys that matter.
What does iGO Navigation offer?
- Over 100 countries, including the U.S., Canada, Mexico, Brazil, Argentina, Germany, Italy, France, Australia, Russia, Turkey, and more
- Half the storage space compared to many other navigation apps, saving room for more important travel necessities, such as photos, videos, and music
- Fast and diverse route calculation options to find the best route possible
- POIs to help you find restaurants, bars, landmarks, malls, stores, and more
- 3D landmarks and 3D city maps for clarity and easy-to-process visualization
- Offline reliability to keep you on track, be it in a crowded city or remote backcountry
- Point addressing to accurately pinpoint hard-to-find locations and to navigate in places that follow non-sequential numbering or don’t have address numbering at all
- Junction view to prevent confusion when entering and exiting major roadways
- Advanced Text-To-Speech for hands-free and turn-by-turn directions
For more information visit the http://www.igonavigation.com/ website.

Εικόνα

https://play.google.com/store/apps/deta ... g.igoworld

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: iGO Navigation

#2

Δημοσίευση από lneam » Τρί 14 Ιουν 2016, 4:34 pm

Για οσους θελησουν να το κατεβασουν απο το play store, ειναι 7 days trial. Οι χαρτες ειναι Here 2015Q3 world coverage. Υπαρχει επισης η δυνατοτητα κατεβασματος αρχειων DEM (digital elevation model) ανα ηπειρο, που η NNG τα λεει premium geography map package.

Ο κεντρικος φακελος (π.χ. χαρτες) εγκαθίσταται ΜΟΝΟ στην εσωτερικη μνημη. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα :
χωρος που απαιτειται
0.35 GB αρχεια εφαρμογης απο το playstore
3.68 GB Europe maps
4.59 GB voice guidance package (TTS voices)
0.221 GB premium geography map package (DEM data)
= 8.811 GB συνολο χωρου εσωτερικης μνημης

Η αγορα γινεται μεσα απο την εφαρμογη. Ενδεικτικες τιμες
- Ευρωπη 29.99€
- Τουρκια 19.99€
- Ρωσια 18.99€
- φωνες TTS 4.99€

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: iGO Navigation

#3

Δημοσίευση από gtsoukn » Τρί 14 Ιουν 2016, 8:43 pm

lneam έγραψε:= 8.811 GB συνολο χωρου εσωτερικης μνημης
Δεν ξέρω ποιος είναι ο "συνήθης" εσωτερικός χώρος αποθήκευσης αλλά μάλλον απευθύνεται σε κατόχους ακριβών συσκευών.
Αν θεωρήσουμε ότι έχουμε κι άλλες εφαρμογές, συν τις προεγκατεστημένες εφαρμογές, ίσως δεν φτάνουν ούτε τα 16GB.

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: iGO Navigation

#4

Δημοσίευση από lneam » Τρί 14 Ιουν 2016, 11:52 pm

Εχω την ελπιδα Γιωργο, οτι συντομα θα μπορει να τρεχει και απο την SD card

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: iGO Navigation

#5

Δημοσίευση από lneam » Τρί 14 Ιουν 2016, 11:52 pm

promotion video


lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: iGO Navigation

#6

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 16 Ιουν 2016, 5:42 pm

Η απαντηση απο την εταιρεια ...
1. για τους χαρτες 2015.03
2. μεταφορα στην sd card

NNG Software Developing and Commercial LLC.
June 16, 2016

Dear ....
Thank you very much for choosing iGO Navigation. It is nice to hear that our users are pleased with our products. Please stay tuned for upcoming map updates. Due to technical reasons, the application's data cannot be put on an external SD card. We are sorry for any inconvenience. NNG Support

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: iGO Navigation

#7

Δημοσίευση από gtsoukn » Παρ 17 Ιουν 2016, 1:34 am

Αφού έκανα επαναφορά (format) του tablet εγκατέστησα την εφαρμογή.
Η εφαρμογή (ο φάκελος Android) εγκαταστάθηκε στην εξωτερική κάρτα.
Μερικά μόνο στοιχεία δημιουργήθηκαν στο root της συσκευής, όπως γίνεται σε όλες τις εφαρμογές άλλωστε.

Ο απαιτούμενος χώρος (μέγεθος φακέλου Android) είναι μόλις 584ΜΒ με χάρτη και poi Ελλάδας και dem Ευρώπης.

Τα pois και τα speedcams του iGO Primo είναι πλήρως συμβατά με την έκδοση.
Στη διαδρομή Android\data\com.nng.igo.primong.igoworld\files\privdocs\InappShop\Mount δημιουργούμε ένα φάκελο \userdata και αντιγράφουμε τα αρχεία των pois με την ίδια διαδικασία για το iGO Primo.
Στην ίδια διαδρομή, υπάρχει ο φάκελος \speedcam στον οποίο αντιγράφουμε τα αρχεία .txt των speedcams.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: iGO Navigation

#8

Δημοσίευση από gtsoukn » Παρ 17 Ιουν 2016, 4:10 pm

Για όποιον θέλει να το αγοράσει, ενημερώνουμε ότι προς το παρόν Ελληνικό TTS δεν είναι διαθέσιμο.

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: iGO Navigation

#9

Δημοσίευση από lneam » Κυρ 19 Ιουν 2016, 3:41 pm

Η επισημη απαντηση της NNG, λεει πως η εφαρμογη ΔΕΝ τρεχει απο την SD card. Εαν εσυ εισαι τυχερος ή τρεχει μονο απο τα tablet και οχι απο τα smartphone, δεν ξερω. Προσωπικα δεν θα αγορασω tablet οταν πλοηγω στο αυτοκινητο, ουτε ως πεζος στον δρομο. Κατι μεγαλυτερο απο το S3 που εχω στις 4,8 inches και πολυ ειναι.

Εαν αγορασω (30€+5€) την εκδοση της Ευρωπης αφου δεν πωλειται η Ελλαδα μεμονομενα, εχω την απαιτηση να εγκαταστησω αυτο που πληρωσα. Οπως βλεπουμε σε προηγουμενο ποστ θελουμε 8.8GB Το εχω το εχω ειδη ξεχασει ...

Αναφερεις μια διαδικασια ... POI + speedcamera, γιατι ? Βλεπω στην trail εκδοση που εχω, να υπαρχει φακελος με poi και αρχειο 11.8MB. Εχουν προβλημα ?
Η εταιρεια στους πελατες της π.χ. Ελλαδος, δεν παρεχει πληρη υποστηριξη? Πρεπει να "δανειζομαστε" αρχεια απο "αλλες" εκδοσεις ?

Εχεις αγορασει την εφαρμογη ?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: iGO Navigation

#10

Δημοσίευση από gtsoukn » Κυρ 19 Ιουν 2016, 5:13 pm

Λεωνίδα καλησπέρα.

Δεν αμφισβητώ την απάντηση της NNG, απλά γράφω τι διαπίστωσα εγώ.
Την εφαρμογή την έβαλα στο tablet, το οποίο ΔΕΝ το χρησιμοποιώ για πλοήγηση, γιατί πολύ απλά δεν έχω smartphone.
Το κινητό μου είναι 10ετίας με ...κουμπάκια και ως βασικό μέσο πλοήγησης έχω μια συσκευή WinCE.
Με το tablet κάνω μόνο δοκιμές.

Το ότι η εταιρεία αποφάσισε να πουλήσει τον χάρτη Ελλάδας ως πακέτο με το χάρτη Ευρώπης ή τις TTS φωνές όλες μαζί, ασχέτως το τι θα χρησιμοποιήσει ο χρήστης, είναι κάτι που δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Σαφώς και ο καθένας μας θα αναρωτηθεί γιατί να πληρώσω για όλη την Ευρώπη ή για όλες τις φωνές.
Ο τελικός χρήστης θα αποφασίσει αν αξίζει να το αγοράσει.

Από την εφαρμογή αγόρασα προς το παρόν μόνο τις TTS φωνές στις οποίες δεν υπάρχει Ελληνική.
Για το θέμα αυτό επικοινώνησα με την NNG για το αν προτίθεται να προσθέσει κάποια Ελληνική φωνή και περιμένω την απάντηση.

Τα POI και speedcameras (custom pois) είναι πρόσθετη και προαιρετική δυνατότητα του iGO και άλλων λογισμικών.
Αν ο χρήστης επιθυμεί μπορεί να προσθέσει τα pois που παρέχονται από διάφορα sites ή να προσθέσει δικά του.
Για τα POI που παρέχονται με τον χάρτη δεν έχω άποψη για να τα σχολιάσω. Δεν ξέρω αν σε κάθε ανανέωση του χάρτη ενημερώνονται κι αυτά και σε ποιο βαθμό.
Το σίγουρο είναι ότι τα custom pois με τη συμμετοχή των χρηστών μπορούν πάντα να είναι πλήρως ενημερωμένα.

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: iGO Navigation

#11

Δημοσίευση από lneam » Κυρ 19 Ιουν 2016, 6:58 pm

Γιωργο καλησπερα.

Μακαρι να υπαρχαν και αλλοι χρηστες με tablet να μας πουν τι εγινε σε αυτους. Ελπιζω στο μελλον η NNG να αλλαξει φιλοσοφια εγκαταστασης, αφου φυσικα θα πρεπει να υπαρξουν πολλα αρνητικα σχολια. Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι το APK (12,8MB) να μπορει να τρεχει απο την SD, ενω ο data folder (8800 MB) οχι.

H Ελλαδα ως μεμονομενη χωρα υπαρχει μονο σε εφαρμογες πλοηγησης που εχουν χαρτες απο τοπικους προμηθευτες. Γνωριζω 2, αντε να υπαρχει αλλος ενας. Πρακτικα οι μεγαλοι παικτες εχουν την χωρα μας στο πακετο των 47. Περιπτωσεις οπως Ρωσια + Τουρκια, που εχουν τεραστιες πωλησεις μπορουν να πουλησουν στα 18-20€ ξεχωριστα. Θα αναφερω πριν μερικα χρονια που επικοινωνησα με την TomTom στην Ολλανδια ... Στην τουρκια πουλησαμε μεσα σε 1 χρονο περισσοτερα PND, απο οσα πουλησαμε ολα αυτα τα χρονια παρουσιας στην Ελλαδα, γιαυτο και φυγαμε απο την χωρα σας.

Για το τελος να σου πω οτι περιμενω απαντηση απο το 2 email που εστειλα στην NNG.
1. το licence για ποσες συσκευες ειναι ?
2. οι δωρεαν αναβαθμισεις για ποσο διαστημα ειναι ?

Δεν εχω δει πιο ολοκληρωμενη εφαρμογη πλοηγησης σε δυνατοτητες και παραμετροποιηση. Αλλα δεν σκοπευω να γινω συνδρομητης, οπως ειναι το TomTom GO.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: iGO Navigation

#12

Δημοσίευση από gtsoukn » Κυρ 19 Ιουν 2016, 10:48 pm

Επειδή το tablet μου είναι χαμηλών δυνατοτήτων (2GB εσωτ. χώρο και κάπου 500ΜΒ μνήμη) όρισα εξ' αρχής εγκατάσταση των εφαρμογών στην εξωτ. κάρτα και εκεί εγκαταστάθηκε.
Αυτή η δυνατότητα προφανώς θα υπάρχει και στα smartphones αλλά επειδή όπως είπα δεν έχω, δεν μπορώ να το πω σίγουρα.
Και επειδή το tablet δεν προσφέρεται για χρήση ως πλοηγός, εμένα δεν με ενδιαφέρει αν και άλλος με tablet το εγκατέστησε στην εξωτ. κάρτα, εγώ το ανέφερα για την ιστορία.
Αν όμως κάποιος το έβαλε στην εξωτ. κάρτα του smartphone, τότε ναι, θα ήθελα να μας ενημερώσει.
lneam έγραψε:1. το licence για ποσες συσκευες ειναι ?
Πιστεύω ότι όλες οι εφαρμογές σου "ακολουθούν" το λογαριασμό σου στο Play και μπορείς να τις εγκαταστήσεις σε όσες συσκευές θέλεις.
Αν αγοράσεις μια εφαρμογή με τη συσκευή που έχεις τώρα και για οποιονδήποτε λόγο αλλάξεις τη συσκευή θα χάσεις και την εφαρμογή; Δεν νομίζω.
Αυτό μπορείς (μπορούμε) να το δοκιμάσεις μπαίνοντας με το λογαριασμό σου στο Play από άλλη συσκευή.
lneam έγραψε:2. οι δωρεαν αναβαθμισεις για ποσο διαστημα ειναι ?
Για πάντα.
Από τα ερωτήματα στο Play
Ερ. ...οι χάρτες και η εφαρμογή θά αναβαθμίζονται και εως πότε?
Απ. If you purchase a Navigation Package, whenever there are updated maps, you will get it for free.

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: iGO Navigation

#13

Δημοσίευση από lneam » Δευ 20 Ιουν 2016, 5:30 am

Αφου υπαρχουν τα παρακατω παραδειγματα, πρεπει να τους ρωτησω για να ξερω

Anadigit TopoNavigator
- η αγορα ειναι για 2 χρονια, 1 εγκατασταση, η δευτερη ενα μηνα μετα και η τριτη μετα απο 1 χρονο.

TomTom Go
- συνδρομη 1 ετους ή για 3 χρονια

Mireo don't panic
- εως 10 συσκευες
- μετα απο 4 χρονια καταργηθηκε η εφαρμογη
- 2 map update / χρονο

CoPilot
- η αδεια χρησης ειναι για 2 συσκευες

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 2 δευτερόλεπτα:
η NNG απαντησε ..
If you purchase a Navigation Package, whenever there are updated maps, you will get it for free.
Τι θα πει ... οποτεδήποτε Αυτο δεν ειναι απαντηση σοβαρης εταιρειας.

Προστέθηκε μετά από 4 ώρες 6 λεπτά 35 δευτερόλεπτα:
Βρηκα αυτο το σχολιο στο playstore
"I've purchased the North America and Europe for my iPhone but it never got updated, and now I'm on Android. Any discounts for iTunes users? "

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: iGO Navigation

#14

Δημοσίευση από lneam » Τρί 28 Ιουν 2016, 10:32 pm

Μετα απο επαναφορα της συσκευης μου, διαπιστωσα πως η εφαρμογη που ξαναεδωσε 7 days trail.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 19 δευτερόλεπτα:
Κατι που δεν ισχυει σε Sygic, Navitel, Don't Panic, GeniusMaps,

ANTONIS57
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 30 Ιουν 2016, 1:47 pm

Re: iGO Navigation

#15

Δημοσίευση από ANTONIS57 » Πέμ 30 Ιουν 2016, 2:34 pm

gtsoukn έγραψε:Αφού έκανα επαναφορά (format) του tablet εγκατέστησα την εφαρμογή.
Η εφαρμογή (ο φάκελος Android) εγκαταστάθηκε στην εξωτερική κάρτα.
Μερικά μόνο στοιχεία δημιουργήθηκαν στο root της συσκευής, όπως γίνεται σε όλες τις εφαρμογές άλλωστε.

Ο απαιτούμενος χώρος (μέγεθος φακέλου Android) είναι μόλις 584ΜΒ με χάρτη και poi Ελλάδας και dem Ευρώπης.

Τα pois και τα speedcams του iGO Primo είναι πλήρως συμβατά με την έκδοση.
Στη διαδρομή Android\data\com.nng.igo.primong.igoworld\files\privdocs\InappShop\Mount δημιουργούμε ένα φάκελο \userdata και αντιγράφουμε τα αρχεία των pois με την ίδια διαδικασία για το iGO Primo.
Στην ίδια διαδρομή, υπάρχει ο φάκελος \speedcam στον οποίο αντιγράφουμε τα αρχεία .txt των speedcams.
Καλησπέρα κατ αρχήν.
Αγόρασα την εφαρμογή από το google play.
Είναι η 9.18.27.655384 προς το παρον καλο είμαι σε σταδειο δοκιμών.
Τα speedcams αν και έκανα τα παραπάνω δεν τα αναγνωρίζει. Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω πείτε μου
Ευχαριστώ.

Προστέθηκε μετά από 14 λεπτά 41 δευτερόλεπτα:
Πως ανεβάζω μια Φώτο εδώ???????

Απάντηση

Επιστροφή στο “iGO Primo NextGen”