Επιλογή έκδοσης iGO

www.nng.com
Απάντηση
Giorgos49
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 18 Φεβ 2022, 5:22 am

Επιλογή έκδοσης iGO

#1

Δημοσίευση από Giorgos49 » Παρ 11 Μαρ 2022, 7:15 am

Η έκδοση iGO Nextgen Luna είναι καλύτερη από το iGO Nextgen Israel που έχω στο κινητό; Βλέπω ότι έχει προβλήματα, αξίζει να τη βάλει κανείς και τί περισσότερο προσφέρει στην πλοήγηση και την παραμετροποίηση του iGO ?

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#2

Δημοσίευση από gtsoukn » Παρ 11 Μαρ 2022, 1:35 pm

Αγαπητέ Γιώργο,
Προσωπική μου άποψη είναι ότι καλύτερη έκδοση είναι αυτή που σε εξυπηρετεί περισσότερο.
Κύριος λόγος της χρήσης ενός λογισμικού πλοήγησης είναι η σωστή ...πλοήγηση. Η ομορφιά έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
Με κάθε επιφύλαξη, θεωρώ ότι ο τρόπος υπολογισμού της πλοήγησης είναι ο ίδιος σε όλες τις εκδόσεις του iGO.
Ενδεικτικά, εγώ έχω μείνει στο iGO Primo 2.0 Win.
Για εκπαιδευτικούς και μόνο λόγους έχω άλλες εκδόσεις του iGO ή άλλα λογισμικά γενικότερα.

Giorgos49
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 18 Φεβ 2022, 5:22 am

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#3

Δημοσίευση από Giorgos49 » Παρ 11 Μαρ 2022, 9:34 pm

Λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου τα τελευταία χρόνια έχω μείνει (φανατικός) στο iGO στο κινητό γιατί με καλύπτει η παραμετροποίηση και οι πληροφορίες που παρέχει στα ταξίδια μου. Τελευταία είχα σκάσει γιατί με ειδοποιούσε με διαφορετικές τιμές στα διόδια αλλά με τα αρχεία και τις πληροφορίες του φόρουμ τα τακτοποίησα κι ευχαριστώ πολύ!
Κατά τ' άλλα νομίζω πως ο Sunnyside Navi θα μας διαφωτίσει για την καλύτερη έκδοση του iGO γιατί έχει πολλές εκδόσεις, αν και το σημαντικότερο ρόλο στην αγαπημένη μας εφαρμογή παίζει το skin.
Ελπίζω να μην σας κούρασα....

NikonZ7
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 13 Σεπ 2021, 2:47 pm

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#4

Δημοσίευση από NikonZ7 » Τετ 16 Μαρ 2022, 11:56 pm

Σαν skin και παραμετροποίηση γραφικών λένε το Luna.
Σαν χάρτης για Αθήνα λένε το Tom Tom Go το οποίο κάνει εβδομαδιαίες ενημερώσεις. Για εμένα έχει άσχημες φωνές στη φωνητική πλοήγηση και πολύ κατώτερα γραφικά. Παρόλα αυτά το δοκιμάζω εδώ και 2 ημέρες. Δεν έχω βγάλει ακόμη τελικό συμπέρασμα.

Το iGO Luna χρησιμοποιεί Here maps που όσων αφορά τα POIs λένε πάλι ότι δεν είναι και τόσο ενημερωμένο. Όπως είπε και ο Γιώργος καλύτερος πλοηγός είναι αυτός που κάνει σωστότερα τη δουλειά του. Η εμφάνιση έρχεται δεύτερη. Παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ το iGo Luna. Mπορείς να αλλάξεις σχεδόν τα πάντα εμφανισιακά και ασχολούμαι αρκετά μαζί του.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#5

Δημοσίευση από gtsoukn » Πέμ 17 Μαρ 2022, 12:35 am

NikonZ7 έγραψε:
Τετ 16 Μαρ 2022, 11:56 pm
Το iGO Luna χρησιμοποιεί Here maps που όσων αφορά τα POIs λένε πάλι ότι δεν είναι και τόσο ενημερωμένο.
Για τους χάρτες Here, μιας και αυτούς χρησιμοποιώ κυρίως, έχω εντοπίσει την εξής περίπτωση:
Υπήρχε κατάστημα Cosmote σε κάποια θέση, μετακόμισε σε άλλο χώρο και εδώ και αρκετό καιρό έχει πλέον κλείσει.
Οι χάρτες Here έχουν και τα δυο σημεία για κατάστημα που πλέον δεν υπάρχει.
Και προφανώς δεν θα είναι η μοναδική περίπτωση.
Με κάθε επιφύλαξη, οι εταιρείες χαρτογράφησης συλλέγουν POIs όταν κάνουν τη χαρτογράφηση η οποία δεν γίνεται και τόσο συχνά. Όταν σχεδόν καθημερινά ανοίγουν και κλείνουν καταστήματα είναι φυσιολογικό να υπάρχουν λάθη.

Άβαταρ μέλους
Sunnyside Navi
Απλό μέλος
Απλό μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ 09 Ιαν 2022, 8:04 am
Όνομα: Sunnyside Navi
Τοποθεσία: City of Sunshine
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#6

Δημοσίευση από Sunnyside Navi » Σάβ 19 Μαρ 2022, 6:26 pm

Το αρχείο HERE \4 spc για την Ελλάδα είναι αρκετά φτωχό.
Εικόνα

Giorgos49
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 18 Φεβ 2022, 5:22 am

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#7

Δημοσίευση από Giorgos49 » Παρ 25 Μαρ 2022, 7:23 am

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!
Ανέβασα ενδεικτικά 2 Screenshots για να δείξω τις πληροφορίες και τα στατιστικά που παρέχει το iGO Nextgen που έχω στο κινητό.ΕικόναΕικόνα

antonis71
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 01 Φεβ 2018, 11:55 am
Όνομα: Αντώνης

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#8

Δημοσίευση από antonis71 » Παρ 25 Μαρ 2022, 3:59 pm

Τα poi στον χάρτη του here είναι αρχαία. Υπάρχει η City Bank που έχει φύγει από την Ελλάδα πριν 10 χρόνια. Σαν μέγεθος αρχείου στο igo παλια ο tomtom ήταν 6mb και ο here14mb. Τώρα ο here είναι 15mb και ο tomtom 35mb.

Επίσης οι δρομολογήσεις του Λούνα είναι χειρότερες από του τομτομ αν και με το here we go δεν υπάρχουν μεγάλες αποκλείσεις από το tomtom.
Ισως το Λούνα σαν νέο πρόγραμμα να έχει κάποιο θέμα με τις δρομολογήσεις του αλλά δυστυχώς δεν "βρίσκεται" πιο καινούργια έκδοση.

Από την άλλη το Avic με σκιν είναι μεν πολύ καλή λύση γιατί μπορείς να βάλεις και του δυο χάρτες αλλά είναι παλιό σε νέα android αρκετά πράγματα έχουν αρχίσει να μην δουλεύουν.

iliata2410
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ 12 Σεπ 2021, 1:40 pm

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#9

Δημοσίευση από iliata2410 » Παρ 30 Σεπ 2022, 8:50 pm

εχω το luna στο κινητό μου.μερικές φορές μετά απο πολλούς επαναλογισμούς, σταματάει η φωνητική πλοήγηση,΄δεν ξέρω γιατί.και αναγκάζομαι ν ακάνω επαννεκίνηση το κινητό μου.

NikonZ7
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 13 Σεπ 2021, 2:47 pm

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#10

Δημοσίευση από NikonZ7 » Κυρ 02 Οκτ 2022, 1:53 pm

Καλό θα ήταν ένα clean install.
Επανυπολογισμούς εννοείς;
Επανεκκίνηση στο iGO Luna ή στο κινητό;


Για φωνητική πλοήγηση μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη ΜελίναTTs εδώ:
Αφαίρεση συνδέσμου - Παράνομο υλικό / Warez

και Μετάφραση το τελευταίο Greek Lang zip
Αφαίρεση συνδέσμου - Παράνομο υλικό / Warez


Σε εμένα παίζει κανονικά. Μήπως έχεις προσθέσει αρχεία που δεν είναι για το iGO Luna;
Επίσης ποια έκδοση του Luna και τι android έχεις; Είναι custom ROM;

========================================
Edit by Admin: Διαγράφηκαν οι σύνδεσμοι καθώς παρέμπεπταν σε ιστοσελίδα παράνομης διακίνησης λογισμικού.

iliata2410
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ 12 Σεπ 2021, 1:40 pm

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#11

Δημοσίευση από iliata2410 » Δευ 24 Οκτ 2022, 8:04 pm

για τον φίλο που ρώτησε,για luna 'εχω την έκδοση αυτήν.9.35.2.153810 Mar 2019.skin by bongo.;όλα τα παραπάνω τα έχω ήδη ,και την φωνη της Μελίνας,συν ολα τα άλλα.σταματαει η φωνητικη πλοηγηση καποιες φορες ,οταν κανει επαναυπολογισμο διαδρομης,και αναγκαζομαι να κανω επαννεκινηση τηλεφωνου.Μου αρέσει το luna ,θα ηθελα να το βαλω και στην οθονη του αυτοκινητου μου με μοντελο cml play 8702 με android 8,δυστηχως ομως,παρολο που εχω τσεκαρισμενη την εγκατασταση απο αγνωστες πηγές,μου βγαινει μύνημα ότι η εφαρμογή,δέν έχει εγκατασταθεί.Δέν θέλω να παώ σε επαναφορά εγοστασιακών ρυθμίσεων,διοτι η οθονη ειναι στα κινεζικα ,και δεν θα βγαλω ακρη.Αν εχετε καποια λυση νε με προτεινετε γι αυτο ,θα με σωνατε.Δεν ξέρω άν παιζει καποιο ρολο που εχει προεγκατεστημένο το igo my way,επειδη ειναι 2 εκδοσεις igo ,και επηρεζει κατι.Γενικώς η οθονη μου ειναι λιγο μαπα,και οτι εφαρμογες βαζω εκτος playstore μου γαινει αυτο το μυνημα.στο κινητο τηλεφωνο μoυ huawei p smart 2019 android 10 ολα οκ εκει.Ζητω συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
:) :) :) :) :) :) :) :) :)

lakisdj
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2018, 2:36 pm
Όνομα: Lakis dj
Τοποθεσία: ioannina

Re: Επιλογή έκδοσης iGO

#12

Δημοσίευση από lakisdj » Δευ 11 Δεκ 2023, 2:06 am

Καλησπερα. Θα ήθελα την δομή των αρχείων του iGO Luna. Δηλαδη που μπαίνει ο φάκελος (στην κηρία μνήμη) και μεσα οι ΥΠΟφάκελοι του προγράμματος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “iGO”