Επεξεργασία αρχείων τύπου .zip

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Επεξεργασία αρχείων τύπου .zip

#1

Δημοσίευση από gtsoukn » Πέμ 28 Ιούλ 2016, 10:43 pm

Αρκετές φορές έχει απαιτηθεί να τροποποιήσουμε/επεξεργαστούμε κάποιο αρχείο .zip
Ο λάθος τρόπος ή η χρήση μη προβλεπόμενων εφαρμογών ενδεχομένως να "καταστρέψει" το αρχείο μας.
Ο οδηγός που ακολουθεί ως σκοπό έχει να αποφύγουμε ανεπιθύμητα αποτελέσματα.

Ως βασική αρχή πρέπει να γνωρίζουμε ότι:
- πάντα κρατάμε αντίγραφο του αρχείου που πρόκειται να επεξεργαστούμε.
- χρησιμοποιούμε το WinRAR έκδοση 3.93 (μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και νεώτερες εκδόσεις αλλά απαιτείται ειδική διαδικασία).

* Οι εικόνες παρακάτω αφορούν τροποποίηση του αρχείου Dictionary.lang στο Lang_Greek.zip του iGO Primo και ο φάκελος εργασίας είναι ο New_Folder.

1. Συνδέουμε τη συσκευή μας με το υπολογιστή και παίρνουμε το αρχείο από τη συσκευή στον υπολογιστή μας, κατά προτίμηση στην επιφάνεια εργασίας.
2. Δημιουργούμε αντίγραφό του.
3. Ανοίγουμε το αρχείο zip (όχι αποσυμπίεση) με το WinRAR.

Εικόνα

4. Βρίσκουμε* το αρχείο που θέλουμε να επεξεργαστούμε.
* Η διαδρομή του αρχείου συνήθως δίνεται από αυτόν που μας προτείνει την τροποποίηση.
5. "Τραβάμε" το αρχείο (copy-paste ή drag n drop) στο φάκελο που εργαζόμαστε (π.χ. στην επιφάνεια εργασίας).

Εικόνα

6. Έχοντας το αρχείο στο φάκελο εργασίας, το ανοίγουμε με το Σημειωματάριο των Windows ή με το Notepad++ (κάποια αρχεία το απαιτούν).

Εικόνα

7. Κάνουμε στο αρχείο τις αλλαγές που θέλουμε ή μας προτείνονται.
Σημείωση:
Οι εγγραφές στα αρχεία που αφορούν μετάφραση "αποτελούνται" από δυο μέρη.
Το πρώτο μέρος, πριν το ίσον (=) είναι αυτό που αντιστοιχεί στον κώδικα και η εφαρμογή "ψάχνει" για να μεταφράσει. Αυτό δεν το πειράζουμε ποτέ.
Το δεύτερο μέρος, μετά το ίσον (=) και πάντα μέσα σε εισαγωγικά ("...") είναι η μετάφραση που βλέπουμε ή ακούμε και μπορούμε να το τροποποιήσουμε.
8. Αποθηκεύουμε και κλείνουμε το αρχείο.
9. Παίρνουμε το επεξεργασμένο αρχείο πίσω στο zip (copy-paste ή drag n drop) στην ίδια θέση που υπήρχε.
10. Αντιγράφουμε το αρχείο zip από τον υπολογιστή στη συσκευή.
11. Είμαστε έτοιμοι.

Για ...έμπειρους χρήστες
Μπορούμε να παραλείψουμε τα βήματα 5 & 9 και να ανοίξουμε (βήμα 6) το αρχείο απ' ευθείας μέσα από το zip.
Αφού κάνουμε τις αλλαγές στο αρχείο (βήμα 7) και μετά την αποθήκευσή του (βήμα 8), το WinRAR θα μας ρωτήσει αν θέλουμε να ενημερωθεί το αρχείο zip και επιλέγουμε Ναι.
Το τροποποιημένο αρχείο θα αποθηκευτεί στο zip αντικαθιστώντας το προηγούμενο.

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Επεξεργασία αρχείων τύπου .zip

#2

Δημοσίευση από lneam » Σάβ 30 Ιούλ 2016, 11:16 am

Διαβασα στο κειμενο το εξης ...
Ως βασική αρχή πρέπει να γνωρίζουμε ότι:
- ποτέ δεν αποσυμπιέζουμε το αρχείο

Προσωπικα μετα απο 32 χρονια χρησης δικου μου Η/Υ, κανω 4 απλα βηματα.
1. αποσυμπιεζω το αρχειο( συνηθως σε αλλο δισκο για πιο γρηγορα)
2. κανω τις αλλαγες.
3. νεα συμπιεση
4. διαγραφω το παλιο

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Επεξεργασία αρχείων τύπου .zip

#3

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 04 Αύγ 2016, 3:16 pm

Θα ηθελα να προσθεσω μερικες πληροφοριες στα 4 αυτα βηματα που κανω ... που κακος απο την μερια δεν το εκανα τοτε.
Ο Η/Υ που εχω ειναι του 2008 με winXP με 3 HDD sata (αρα αργοι + μικρης χωρητικοτητας). Σημερα ελαχιστοι εχουν τοσο παλια συστηματα, ολα γινονται στους αλλους ακομα πιο γρηγορα απο εμενα.

- Εαν παρουμε τα βηματα 1+4. Δεν υπαρχει αναγκη για backup σε σχεση με την αλλη μεθοδο
- εαν εχω "μπει" και δουλευω μεσα στο zip αρχειο στο τελος των αλλαγων, δεν θα πρεπει να ενημερωθει το zip, αρα ξανα - συμπιεση ? Και εγω το ιδιο κανω με το βημα 3.
- οσο για το βημα 2, αυτο ειναι κοινο και στους 2 τροπους χειρισμου της υποθεσης
- ποτε στην ζωη μου δεν εχω δουλεψει στην επιφανεια εργασιας, παντα εκει εχει εως 10 icons συμπεριλαμβανομενων της microsoft. Ποτε δεν δουλεψα στον μικρο-boot δισκο. Παντα εκανα - αναλογα την περισταση φακελους με file manager. Τα πρωτα χρονια ειχα το Norton commander, μετα το 1995 ειχα το windows commander ( τωρα λεγεται total commander).

Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 1:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Επεξεργασία αρχείων τύπου .zip

#4

Δημοσίευση από gtsoukn » Πέμ 04 Αύγ 2016, 4:37 pm

Όσο καιρό είμαι στον κόσμο της πλοήγησης, είχα ως δεδομένο, από τους παλιότερους, ότι δεν αποσυμπιέζουμε τα αρχεία zip και αυτό συνέχισα κι εγώ. Χθες είπα να ασχοληθώ.

Αποσυμπίεσα το Lang_Greek.zip που χρησιμοποιώ και χωρίς να κάνω κάποια αλλαγή το ξανασυμπίεσα.
Το αντέγραψα στο Primo και όντως λειτουργεί.
Μετά τη συμπίεση παρατήρησα μόνο μια μικρή αύξηση του μεγέθους του αρχείου zip (από 239ΚΒ σε 243ΚΒ) χωρίς όμως να μπορώ να πω αν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

Η οδηγία ότι "ποτέ δεν αποσυμπιέζουμε το αρχείο" αφαιρέθηκε.


Υ.Γ. Win XP: Η καλύτερη και πιο σταθερή έκδοση ...ever.

lneam
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 26 Φεβ 2016, 8:27 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Επεξεργασία αρχείων τύπου .zip

#5

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 04 Αύγ 2016, 9:26 pm

gtsoukn έγραψε:Όσο καιρό είμαι στον κόσμο της πλοήγησης, είχα ως δεδομένο, από τους παλιότερους, ότι δεν αποσυμπιέζουμε τα αρχεία zip και αυτό συνέχισα κι εγώ. Χθες είπα να ασχοληθώ.
Θα ηθελα να τους ρωτησεις το εξης ....
Ποιος ο λογος που το συμπιεσαμε ? Ετσι ... για να πιανει χωρο στο δισκο ?

Παντου και παντα θα υπαρχουν αντικρουόμενες απόψεις ...

Τα πολυ παλια χρονια .... εποχης DOS εως και WIN95 :D, υπηρχαν προβληματα, αν και πολυ σπανια, η εφαρμογη να σου χαλασει το νεο zip αρχειο, αυτο που θα προκυψει μετα τις αλλαγες ή να μην διαβαζεται απο αλλες εφαρμογες συμπιεσης. Αυτο ηξερα και ποτε δεν πειραξα zip. Σημερα, φυσικα και δεν υπαρχει προβλημα. Προσωπικα, ειναι τοσο ισχυροι οι νεοι Η/Υ που δεν βλεπω τον λογο να ρισκαρω ουτε 0.00000000001%. Επιπλεον εχω επιλεξει στις ρυθμισεις του winrar, "test archived files"

Οσο αφορα το νεο μεγεθος ....
Ακομα και εαν δεν κανουμε αλλαγες στο zip, απλα το ανοιξουμε και το κλεισουμε, το log file που αποθηκευει το winrar, ειναι λογος μικρης αυξησης του μεγεθους. Εαν αφαιρεσουμε ή προσθεσουμε αρχεια δεν το περνουμε ειδηση το log file.
gtsoukn έγραψε:Υ.Γ. Win XP: Η καλύτερη και πιο σταθερή έκδοση ...ever.
Υ.Γ.
Ας ειχα λεφτα .... και θα σου ελεγα εγω :D :D :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγοί - How to...”